„Gandriukų“ grupėje auginami drugeliai

 

Daugelis namuose turime augintinių: šuniuką, kačiuką, žiurkėną ar žuvytes, o ar būtumėt pagalvoję, kad augintiniu gali būti drugeliai?
Raseinių lopšelio-darželio „Liepaitė“ „Gandriukų“ grupės  ugdytiniai spalio – balandžio mėn. turėjo unikalią galimybę įstaigoje auginti drugelius. Buvo vykdomas projektas „Mėnuo su drugeliais. Užsiaugink drugelį pats“. Projekto tikslas – mokyti vaikus pažinti gamtą, suteikti kuo daugiau žinių apie drugelių gyvenimo ciklą, puoselėti vaiko fizines ir psichines galias globojant gamtą ir ugdant meilę jai. Grupėje vyko pokalbiai apie drugelio vystymąsi, gyvenimą ir priežiūrą. Ne tik „Gandriukų“ grupės vaikai džiaugėsi drugelių  auginimu. Mokytoja Rasa pravedė edukacines valandėles ir kitoms ugdymo įstaigos grupėms („Drugeliams“, „Nykštukams“, „Pelėdžiukams“, „Ežiukams“ ir „Obuoliukams“).  Spalvingi, dailūs, kai kurie net delno dydžio, drugiai apsigyveno grupėje, specialiame namelyje. Vaikai kiekvieną dieną apžiūrinėjo, stebėjo vikšrus, lėliukes, kokonus ar  įvairiaspalvius drugelius. Vaikai susidomėję aiškinosi, kuo drugeliai maitinasi, kaip kinta jų išvaizda. Sužinojo, kad pats virsmas iš vikšro į drugelį trunka 3 – 5 savaites, o iš kokono gali užtrukti mėnesį ar net metus. Patys pirmieji drugeliai „Gandriukų“ grupėje apsigyveno rudenį. Tai buvo gražuoliai drugeliai – Pelėdos akis – Caligo Memnon.  Šį drugelį lengva atskirti pagal išskirtinį jo dydį ir akių formos dėmes. Vienas iš didžiausių drugelių Centrinėje Amerikoje, Caligo memnon dažnai sėdi uždaręs sparnus, rodydamas tik rudą ir pilką apačią, papuoštą didelėmis geltonai žieduotomis akių dėmėmis. Vikšrai prasidėjo nedideli, tačiau per laiką tapo gigantiški. Šie pelėdos –  drugeliai yra labiau aktyvūs auštant ir sutemus. Skrisdamas pelėda–drugelis kyla ir krenta, dideli sparnai pakaitomis rodo tamsiai rudą ir purpuriškai mėlyną spalvą. Šios šeimos drugiai maitinasi berūgstančių vaisių sultimis. Bananai, ananasai ir mangai yra mėgstamiausi suaugusio drugelio „patiekalai“.

Pavasarį (kovo – balandžio mėnesiais) auginome patį didžiausią naktinį drugelį. Tai Attacus atlas drugys. Jo kūnas neproporcingai mažas, palyginti su sparnais. Apatinės sparnų pusės yra blyškesnės. Abiejų priekinių sparnų gale yra ryškus prailginimas, su žymėmis, kurios panašios į gyvatės galvą, panašumą, kurį padidina sparnų judesiai, kai drugys susiduria su potencialiais plėšrūnais. Attacus atlas turi labai trumpą, vestiginį siurbtuką, ir jie nevalgo, kai tik išlenda iš kokono, naudodamiesi sukauptais riebalais. Kiekvienas skrydis atima vertingos energijos ir gali paimti laisvas dienas ir taip trumpam gyvenimui, nes jo gyvenimo trukmė yra labai trumpa, tik viena – dvi savaitės. Jie taupo energiją skrisdami kuo mažiau.

 Dar vienas grupėje gyvenęs gražuolis drugelis – Papilio rumanzovia arba „raudonasis mormonas”. Jis randamas Filipinuose. Maitinasi fermentuojančiais vaisiais, gėlių nektaru. Gyvena apie savaitę.

Drugelis – trapus, nepaprastai gražus gamtos kūrinys. Vaikai, kiekvieną dieną stebėdami drugelius, išgyvena patyrimo ir atradimo džiaugsmą. Tokį grožį savo namuose gali sukurti kiekvienas, reikia tik didelio noro ir tam tikrų žinių.

„Gandriukų“ grupės mokytoja Rasa Kačiušienė