Valandėlė šeimos kepyklėlėje

Ji būna juoda, ji būna balta,

O skaniausia ji būna – su meile iškepta.

Ji būna ruginė, ji būna kvietinė,

Skalsioji mūs duonelė kasdieninė.

Duona – vienas seniausių žmonių valgių. Jai skirta daug gražių žodžių, eilėraščių. Mūsų protėviai turėjo įvairių tikėjimų, apeigų. Sunkiai dirbo, kad stalą galėtų papuošti naminės duonos kepalu. Tešlos ruošimas, duonos kepimas, laikymas, raikymas turėjo net savotiškas apeigas, tikėjimus.

Raseinių lopšelio – darželio „Liepaitė“ „Gandriukų“ grupės vaikai turėjo galimybę apsilankyti šeimos duonos kepyklėlėje įsikūrusioje Raseinių mieste, Kalnujų gatvėje sužinoti iš kur atkeliauja produktai reikalingi duonos kepimui, kur jie laikomi. Stebėjo kaip maišoma tešla, formuojami duonos kepaliukai ir keliauja į krosnį. Kuteno nosį įvairiausi kvapai.

Atėjus į kepyklos kiemą mus maloniai pasitiko kepyklos savininkė Ema Laurynaitė. Pirmiausia pasiūlė pažiūrėti kaip kepami šakočiai. Vaikai atidžiai stebėjo kepėjų veiksmus, klausėsi pasakojimo. Išgirdo naują žodį ,,volas“ ir pamatė patį daiktą, ant kurio kepamas šakotis. Vaikai domėjosi, iš ko padaryta tešla, kodėl sukasi šakotis, ragavo šakočio ragelių.

Toliau buvome pakviesti į duonos rauginimo ir formavimo cechą. Turėjome galimybę pamatyti kokiuose kubiluose rauginama duona, koks aparatas maišo tešlą. Žvalgėmės į lentynas, kuriose sudėtos formos- skardelės duonai kepti ir kildinama duona. Apžiūrėjome maišus, kuriuose buvo supilti kvietiniai ir ruginiai miltai.

Kepamos duonos kvapas atviliojo prie kepimo krosnių, kurios tiesiog siekė lubas ir vaikams paliko didelį įspūdį. Jie pamatė, kaip keičiasi kepamos duonos spalva ir forma, pajuto krosnių karštį.

Ekskursijos pabaigoje padėkojome kepyklos savininkei už priėmimą, o mus šeimininkė išlydėjo su šilta šypsena ir pilnu krepšeliu šviežutėlių sausainių ir didžiuliu šakočiu.

Nuoširdžiai dėkojame UAB „Laugena“ šeimos kepyklėlei už nuoširdų ir šiltą priėmimą bei puikiai praleistą laiką.

 

Ikimokyklinio ugdymo mokytojs Rasa Kačiušienė