Balandžio 2 dieną visame pasaulyje yra minima Pasaulinė autizmo supratimo diena

 

Balandžio 2 dieną visame pasaulyje yra minima

Pasaulinė autizmo supratimo diena

Šiandien norime būtinai pasidalinti mamos, auginančios autistišką sūnų, kuris lanko mūsų lopšelį-darželį, mintimis:

„Aš galiu kalbėti apie autizmą nuo ryto iki vakaro ir pratęsti dar kitą dieną. Nes tai mūsų kasdienybė. Mūsų gyvenimas. Tik tai nėra labai įdomu, kai nesi susijęs. Tad dažniausiai nekalbu. Bet šiandien ta diena, kai kalbėti yra proga. Ta proga keletas mano patarimų.

Ką reikia žinoti, jei tavo aplinkoje yra autistiškas žmogus?

  1. Autizmo spektro sutrikimas nėra liga.

Autizmas yra smegenų funkcionavimo skirtumas, kuris gali sukelti bendravimo, socializacijos ar elgesio sunkumus.

Autizmo spektras yra labai platus, todėl nėra dviejų vienodų autistiškų žmonių.

  1. Nevadinti jo autistu. Visuotinai priimta, kad šiuos vaikus ar suaugusius žmones vadiname autištiškais vaikais/ asmenimis.
  2. Nereikėtų reikšti gailesčio ar užuojautos jam ar jo šeimai. Šis žmogus kitoks, bet jam viskas gerai, jis pasaulį mato kitaip, nei neurotipiški žmonės, bet nuo to netampa prastesniu.
  3. Nesmerkti viešoje vietoje ištikus priepuoliui, taip vadinamam meltdown. Taip nutinka dėl per didelio emocijų kiekio, žmonių gausos, triukšmo, per aštrių kvapų. Jei vaikas guli ir rėkia parduotuvėje/ parke ir tt, neskubėkite kviesti tarnybų, jo tėvai žino ką daryti, o jūs eikite pro šalį. Jūsų moralai nepadeda, jie kenkia.
  4. Šie žmonės turi taip vadinamą nematomą negalę, oro uoste ar kitur juos atpažinti galima iš dėvimos saulėgrąžos. Būkite supratingi.
  5. Jei tik galite, mažinkite atskirtį. Nevenkite kviesti į svečius, nes šios šeimos patikėkite, tikrai labai izoliuotos. Jei esate pedagogai, nesikratykite mūsų vaikų. Jei esate medikai, būkite kantrūs.
  6. Jei kas neaišku, klauskite manęs ar kitų išmanančių šį sutrikimą, nebijokite.

Jau 16-us metus iš eilės viso pasaulio valstybės šiandien apšvies savo žymiausius lankytinus pastatus ar paminklus mėlyna indigo spalva, kuri simbolizuoja autizmą. Kai pamatysite, pagalvokite apie mus ar kitus. 💙“

 

Paminint Pasaulinę autizmo supratimo dieną mūsų lopšelyje – darželyje „Liepaitė“  vyko, jau tradicine tapusi, akcija „Mano mėlyna svajonė“, kurią inicijavo pagalbos mokiniui specialistai: logopedė Rūta Paulauskienė, socialinė pedagogė Karolina Zakutauskienė ir logopedė, specialioji pedagogė Gina Juškienė.  Lopšelio – darželio ugdytiniai, nuo mažiausio iki didžiausio, kartu su mokytojomis ir mokytojų padėjėjomis, įstaigos kieme ant grindinio, mėlynomis kreidelėmis piešė savo svajones. Mėlyna spalva simbolizuoja autizmą, todėl pasirinkta, kaip autistiškų žmonių supratimo ir palaikymo ženklas. Skambant vaikiškoms dainelėms, ant grindinio pasipylė mėlynos spalvos vaikiškos svajonės. Tai tarsi ženklas, jog mes pasirengę PAŽINTI, SUPRASTI, IR PADĖTI KIEKVIENAM.

 

Parengė Gina Juškienė

Logopedė, specialioji pedagogė